Woda - temat rzeka

Dodane: 15-11-2014 10:24
Woda - temat rzeka Artykuł o tym jak ważna jest woda oraz jej oczyszczanie i oszczędzanie. Interesujesz się tym tematem? Zapraszamy: oczyszczalnie biologiczne

Co to jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia...ścieków ? to zespół urządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu lub małym zgrupowaniu domów.

Warunkiem prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest jej umiejętna obsługa, polegająca na następujących czynnościach: okresowa kontrola składu odpływu, ewentualnie indeksu osadu czynnego, odpowiednia regulacja natlenienia i uzupełnianie kultur mikroorganizmów, usuwania osadu i kożucha z osadnika raz w roku lub po wypełnieniu osadnika osadem do połowy.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Przydomowa_oczyszczalnia_%C5%9Bciek%C3%B3w


Oszczędzanie się opłaca

Płacisz za dużo za wodę i zastanawiasz się, jak by tu oszczędzić? Jest kilka prostych trików.

Tylko jeżeli zużycie wody wydaje ci się podejrzanie wysokie, skontroluj czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... nie kradnie. Zdarza się również, że rachunek jest błędnie naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.

Jednak jeśli wszystkie instalacje działają prawidłowo, to dobrze jeszcze skontrolować kilka rzeczy.

Miejscem gdzie bardzo dużo wody zużywamy jest toaleta. Skontroluj, czy posiadasz oszczędną spłuczkę, czy też może woda ucieka do muszli ciągle? To dość często występujący problem. Mechanizm spłuczki nie jest zbyt drogi, można go założyć samodzielnie. Jednak być może, trzeba niestety kupić sobie nowy sanitariat.

Istotna jest także jakość i energooszczędność urządzeń AGD - pralki i zmywarki. Dobra sprzęt zużywa znacznie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna mieć automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.


Problem deficytu wody

Woda - najistotniejsza substancja na świecie. Bez niej nie byłoby życia na naszej planecie. Z punktu widzenia biochemicznego jest niezwykle interesującym obiektem badania, ponieważ ma wyjątkowe cechy. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak woda jest niezbędna, tylko czy nie zapominamy o tym na co dzień?

W naszym kraju jest deficyt wody. Z powodu osuszania bagien, wycinania drzew, nic jej nie kumuluje. Stan jest katastrofalny - nasze wodne zasoby są jednymi z najniższych w Europie i porównywalne z zasobami Egiptu.