Czujnik wału korbowego

Naprawa samochodu w autoryzowanym serwisie

Chociaż większość osób decyduje się na zlecenie napraw samochodowych w zwykłym warsztacie, to jednak nie brakuje i tych, którzy wolą wykonać serwisowanie samochodu w autoryzowanym serwisie.

Dlaczego warto zdecydować się na tą drugą opcję? Pomimo to, że musimy się spodziewać o wiele wyższych kosztów naprawy, to jednak ten wybór jest niejednokrotnie dobrym wyjściem z sytuacji z uwagi na to, że taki serwis często jest jedynym miejscem, w którym można naprawić nowe auto.

Takie serwisy zapewniają również oryginalne części samochodowe, które mogą być o wiele korzystniejsze dla naszego samochodu niż zamienniki.
Co więcej, w autoryzowanym serwisie możemy spodziewać się profesjonalnej diagnostyki samochodowej na bardzo wysokim poziomie.

Konstrukcja wału korbowego

Czujnik wału korbowego
Budowa wału korbowego Czopy główne Czopy korbowe Przeciwciężar Tarcza koła zamachowego Ramię wykorbienia ? łączące czopy Wał korbowy silnika spalinowego jest drążony, wewnątrz pod ciśnieniem jest tłoczony olej silnikowy smarujący panewki stopy korbowodu oraz czopy główne wału.
W przypadku silnika dwusuwowego smarowanego mieszankowo, wał korbowy jest pełny i dzielony celem montażu łożysk tocznych przy czopach głównych i korbowych.

Wały silników wysokoprężnych dwusuwowych są wykonane podobnie jak wały silników czterosuwowych (drążone).

Wały silników największych (zob.

silnik wodzikowy) są wykonywane z oddzielnych elementów i łączone poprzez tarcie na specjalnych prasach o dużej sile nacisku. Na zakończeniu wału korbowego osadzane bywają elementy takie jak: koła zębate pompy oleju, napędu rozrządu, koła zamachowego, itd.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wa%C5%82_korbowy

Tłok w silniku spalinowym

Tłok silnika szczególny rodzaj tłoka połączony przegubowo (sworzniem) z korbowodem, wykorzystywany do odbierania energii mechanicznej spalanej mieszanki.
Większość tłoków silników spalinowych wykonuje się ze stopów aluminium z krzemem. Tłok spełnia wiele zadań: uszczelnia cylinder (za pomocą pierścieni), przekazuje siłę nacisku gazów na dalsze części mechanizmu korbowego ? do wału korbowego, prowadzi górną część korbowodu. W procesie produkcji przeprowadza się selekcję tłoków pod względem wymiarów i masy. Pierwsza pozwala wybrać tłok o optymalnym luzie między tłokiem a cylindrem przy ograniczonej ilości braków podczas produkcji. Druga, selekcja tłoka w zależności od masy ułatwia wyrównoważenie układu korbowo-tłokowego. Tłok funkcjonalnie dzieli się na: denko, piastę tłoka, część pierścieniową, część nośną.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/T%C5%82ok_(silnik_spalinowy).

Widok do druku:

Czujnik wału korbowego