Każde usługi geodezyjne będą konieczne na różnych poziomach na prawie każdym etapie inwestycji.
Dlatego warto znaleźć i korzystać z usług profesjonalistów.

Czym jest geodezja

geodezja legnicaWielu osobom geodezja kojarzy się po prostu z wykonywaniem pomiarów działek i dróg, a z geodetami spotykamy się przede wszystkim w urzędach miast.
Tacy geodeci pojawią się na tych posesjach, na których mają stanąć nowe domy i sprawdzają czy wszystkie pomiary związane z wyborem miejsca na budowę domu zostały wykonane prawidłowo.

W ten sam sposób pracują przy budowie nowych osiedli.

Mogą wówczas sprawdzić, czy założone przez budowlańców odległości pomiędzy poszczególnymi blokami są prawidłowe oraz czy zostało zachowane miejsce na chodnik czy przejścia dla pieszych.
Geodeci pojawiają się także w czasie budowania nowych dróg i pomagają w stworzeniu ich planu.
Wydaje się, więc, że zawód geodety pozostaje jak najbardziej przydatny.

Zamówienie usług geodezyjnych

geodezja legnica Każdy bardziej doświadczony geodeta może prowadzić własną działalność gospodarczą.
Założenie firmy geodezyjnej nie różni się zbytnio od założenia jakiejkolwiek innej firmy. Trzeba dysponować gotowym planem działalności firmy, otrzymać wszelkie zgody na jej otwarcie oraz przedstawić jakieś plany rozwojowe, jeżeli właściciel firmy stara się o kredyt na rozkręcenie własnego interesu. Firma geodezyjna, w zależności od swojej wielkości, może przyjmować zlecenia pochodzące od osób prywatnych oraz urzędów miasta i deweloperów. Taka firma geodezyjna może, więc, zajmować się rysowaniem planów działek oraz domów, a także bloków mieszkaniowych i dróg. Zamówienia na usługi geodezyjne można składać telefonicznie i emailowo oraz osobiście w siedzibie firmy.

Wikipedia i historia geodezji

Dawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości.
Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarnów Opolski, Tarnowskie Góry oraz liczne miejscowości o nazwie Tarnów.

Pierwszą książkę w języku polskim o geodezji oraz miernictwie, która poruszała praktyczne kwestie dotyczące wymierzania gruntu w budownictwie była wydana w 1566 roku ?Geometria to jest miernicka nauka? Stanisława Grzepskiego. Kolejne dzieło o tej tematyce p.t.

Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezjiŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja.
Dodane: 20-10-2016 09:23

Tagi: usługi geodezja geodeta budownictwo legnica

Widok do druku:

geodezja legnica