Każdy PC czy komputer przenośny kiedyś się zepsuje i tego nie można tego przewidzieć. Na szczęście serwisów komputerowych jest pod dostatkiem i można skorzystać z usług np. Public/images/023.jpgPublic/images/023.jpg. Dzisiaj kilka spraw odnośnie naprawy komputerów i laptopów.
Public/images/023.jpg

Public/images/023.jpgCzęstsze awarie wśród laptopów

Public/images/023.jpg

Public/images/023.jpgLaptopa jest dużo łatwiej uszkodzić niż komputer stacjonarny. Częste awarie wśród komputerów przenośnych to pęknięta matryca, złamane zawiasy, czy też zimne luty powstałe z powodu przegrzania laptopa. Częstą przyczyną tych usterek jest nieuważne obchodzenie się ze sprzętem i nie dbanie o niego w należyty sposób. Dużo osób przesiaduje z laptopem na kolanach i trzyma go na kanapie lub pościeli, gdzie nie ma możliwości dobrej wentylacji. Łatwo tez wtedy go zwyczajnie upuścić i już usterka warta kilkaset złotych gotowa.
Public/images/023.jpg
Public/images/023.jpg Należy pamiętać, że w laptopie jest dużo mniej miejsca, więc układ chłodzenia musi być czyszczony regularnie, aby był wydajny. Wystarczy kupić sprężone powietrze i przedmuchać grill z boku i z dołu komputera.

Public/images/023.jpg
Public/images/023.jpg

Public/images/023.jpgNaprawa laptopa, a komputera

Public/images/023.jpg

Public/images/023.jpgNaprawianie komputerów w porównaniu do serwisowania laptopów to rzecz prosta i łatwa. Laptopy są bardzo skondensowane jeżeli chodzi o elektronikę, nic dziwnego, bo przecież wszystkie układy muszą się zmieścić w małej i przenośnej obudowie. Powoduje to większe problemy z naprawianiem takiego przenośnego komputera. Mała ilość miejsca oraz mikroskopijne elementy scalone znacznie utrudniają diagnozę, a co dopiero naprawę.
Public/images/023.jpg
Public/images/023.jpg W komputerze stacjonarnym wszystko ma dużo miejsca, karta graficzna jest jako osobna karta, wiec jej wymiana jest dziecinnie prosta. W przypadku laptopa niestety większość kart graficznych jest zintegrowana, co oznacza konieczność lutowania nowego układu scalonego bezpośrednio do płyty głównej. Wiadomo coś za coś i laptop przecież musi być mobilny i nieduży, a stary, dobry PC może zajmować tyle miejsca ile potrzebuje.

Public/images/023.jpg
Public/images/023.jpg

Public/images/023.jpgLaptop i jego budowa w Wikipedii

Public/images/023.jpg

Public/images/023.jpg

Public/images/023.jpgLaptopy są zbudowane przeważnie jako pojedyncze niewielkie zamykane urządzenia, w których znajdują się wszystkie podzespoły wewnętrzne (procesor, pamięć, itd.), wybrane wejścia dla nośników (DVD-ROM, USB), złącza (HDMI, D-Sub, itd.) urządzenia komunikacji z użytkownikiem (klawiatura, ekran TFT oraz TrackPoint lub touchpad). Ekran notebooka jest wykonany w technologii TFT o rozmiarze 12-21 cali (poniżej 12 cali komputery przenośne klasyfikuje się jako netbooki). Wszystkie obecnie produkowane laptopy są wyposażone w ekrany panoramiczne (o proporcjach 16:9).
Public/images/023.jpg
Public/images/023.jpgPublic/images/023.jpgŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/LaptopPublic/images/023.jpg
Public/images/023.jpg

Public/images/023.jpg
Public/images/023.jpgDodane: 16-07-2016 08:13

Powrót do pełnej wersji: Widok do druku