Każdy PC czy komputer przenośny kiedyś się zepsuje i tego nie można tego przewidzieć.
Na szczęście serwisów komputerowych jest pod dostatkiem i można skorzystać z usług np.
.
Dzisiaj kilka spraw odnośnie naprawy komputerów i laptopów.

Częstsze awarie wśród laptopów

Laptopa jest dużo łatwiej uszkodzić niż komputer stacjonarny.
Częste awarie wśród komputerów przenośnych to pęknięta matryca, złamane zawiasy, czy też zimne luty powstałe z powodu przegrzania laptopa.

Częstą przyczyną tych usterek jest nieuważne obchodzenie się ze sprzętem i nie dbanie o niego w należyty sposób.

Dużo osób przesiaduje z laptopem na kolanach i trzyma go na kanapie lub pościeli, gdzie nie ma możliwości dobrej wentylacji.

Łatwo tez wtedy go zwyczajnie upuścić i już usterka warta kilkaset złotych gotowa. Należy pamiętać, że w laptopie jest dużo mniej miejsca, więc układ chłodzenia musi być czyszczony regularnie, aby był wydajny.

Wystarczy kupić sprężone powietrze i przedmuchać grill z boku i z dołu komputera.

Naprawa laptopa, a komputera

Public/images/009.jpg Naprawianie komputerów w porównaniu do serwisowania laptopów to rzecz prosta i łatwa.
Laptopy są bardzo skondensowane jeżeli chodzi o elektronikę, nic dziwnego, bo przecież wszystkie układy muszą się zmieścić w małej i przenośnej obudowie.
Powoduje to większe problemy z naprawianiem takiego przenośnego komputera.

Mała ilość miejsca oraz mikroskopijne elementy scalone znacznie utrudniają diagnozę, a co dopiero naprawę. W komputerze stacjonarnym wszystko ma dużo miejsca, karta graficzna jest jako osobna karta, wiec jej wymiana jest dziecinnie prosta.

W przypadku laptopa niestety większość kart graficznych jest zintegrowana, co oznacza konieczność lutowania nowego układu scalonego bezpośrednio do płyty głównej.
Wiadomo coś za coś i laptop przecież musi być mobilny i nieduży, a stary, dobry PC może zajmować tyle miejsca ile potrzebuje.

Laptop i jego budowa w Wikipedii

Laptopy są zbudowane przeważnie jako pojedyncze niewielkie zamykane urządzenia, w których znajdują się wszystkie podzespoły wewnętrzne (procesor, pamięć, itd.), wybrane wejścia dla nośników (DVD-ROM, USB), złącza (HDMI, D-Sub, itd.) urządzenia komunikacji z użytkownikiem (klawiatura, ekran TFT oraz TrackPoint lub touchpad).
Ekran notebooka jest wykonany w technologii TFT o rozmiarze 12-21 cali (poniżej 12 cali komputery przenośne klasyfikuje się jako netbooki).

Wszystkie obecnie produkowane laptopy są wyposażone w ekrany panoramiczne (o proporcjach 16:9).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Laptop.

Widok do druku:

Drukuj