Wakacje w miejscowościach górskich

ekspresy wspinaczkowe ekspresy wspinaczkoweWiększość z nas na wakacje wybiera miejscowości nadmorskie, gdzie można korzystać z uroków pięknej pogody, słońca i kąpieli.

Nie jest to jednak jedyna opcja na spędzenie urlopu, a bardzo ciekawą alternatywą są wczasy w górach.

Tam także można oddawać się ciekawym rozrywkom i zajęcie znajdą tam szczególnie osoby lubiące aktywne formy spędzania czasu. Najlepszym pomysłem jest wybranie się na górską wyprawę i jeśli istnieje taka możliwość, wzięcie udziału we wspinaczce.

Taka rozrywka będzie stanowić wspaniałe przeżycie i niezapomnianą przygodę, jednak warto pamiętać, aby podchodzić do niej odpowiedzialnie i dobrze się zabezpieczać.

Dzięki temu unikniemy wypadków i problemów.

warto wiedzieć

Wspinacze najczęściej wspinają się na kamienie, skałki, czy góry zbudowane z różnego rodzaju skały: piaskowca, zlepieńca, wapienia, łupka czy granitu. Alternatywą dla naturalnych form skalnych są sztuczne obiekty wspinaczkowe, służące jako miejsce treningu, a także ? coraz częściej ? areny zawodów.
Z braku takich miejsc, zainteresowanie wspinaczy wzbudzają również murki, ściany budynków, pomniki, mosty ? ten rodzaj wspinania znany jest jako urban climbing lub buildering. Ze względu na kąt nachylenia (nastromienie), teren wspinaczkowy może być połogi, pionowy, przewieszony, a nawet stanowić sufit (przez wspinaczy określany mianem dachu). Trudności pokonywanego terenu opisuje się skalą trudności, a przebieg drogi wspinaczkowej za pomocą opisu drogi (tzw.

topo). Najczęściej wspinaczka odbywa się w górę, przemieszczanie się w poziomie nazywamy trawersowaniem. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka

rodzaje wspinaczki

Najbardziej podstawowym jest podział na: wspinaczkę klasyczną (możliwe są różne style) ? do przemieszczania używa się wyłącznie rąk i nóg.

Sprzęt wykorzystywany jest tylko w sposób bierny ? do asekuracji; wspinaczkę techniką sztucznych ułatwień (zwana też hakówką lub wspinaczką hakową) ? wspinanie z czynnym wykorzystaniem sprzętu do przemieszczania się.

Dopuszcza się zawisanie na linie i założonych punktach asekuracyjnych, wykorzystanie ich jako stopnie i chwyty, zawieszanie na nich specjalnych ławeczek, czyli małych drabinek z kilkoma szczebelkami, po których wspinacz wchodzi wyżej i osadza kolejne punkty asekuracyjne. Rodzaje wspinania w zależności od terenu działania: wspinanie na sztucznych obiektach, buildering (urban-climbing) ? wspinanie się na budynki, mosty itp. bouldering ? wspinaczka bez asekuracji na niewysokich skałkach (slangowo buldering, baldering), wspinaczka skałkowa, wspinaczka piaskowcowa wspinaczka skalna, wspinaczka górska, taternictwo (letnie i zimowe), alpinizm ? w górach lodowcowych, wspinaczka lodowa, wspinaczka mikstowa ? styl wspinaczkowy wymagający wykorzystania technik zarówno skalnych jak i lodowych; wykorzystywany na przykład w Alpach drytooling (drajtuling), wspinaczka wielkościanowa (bigwall), wspinaczka wysokościowa (himalaizm). alpinizm podziemny ? Jednym z miejsc, gdzie można uprawiać wspinaczkę są jaskinie.
Eksplorując te obiekty turystycznie można określić taką działalność alpinizmem podziemnym, turystyką jaskiniową.

Działalność tego typu w celu naukowym np.

poznawania jaskiń należy określać jako speleologia.
Działalność tę od wspinaczki powierzchniowej wyróżnia też znacznie intensywniejsze wykorzystanie sprzętu wspinaczkowego, głównie do zjazdów i wychodzenia po linie.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka.

Widok do druku:

ekspresy wspinaczkowe