wycieczka sharm el sheikh

Egzotyka i zabytki

wycieczka sharm el sheikh Podróż do Egiptu to marzenie wielu Polaków.
Kraj przyciąga swoją egzotyką, klimatem i oczywiście - zabytkami.
Idealne miejsce dla tych, którzy chcą po prostu odpocząć, zregenerować siły, popływać w basenie lub morzu i spróbować ciekawej kuchni. Można pojeździć na wielbłądach, zanurkować na rafie, przeżyć wiele miłych chwil w zupełnie odmiennym miejscu.

Nic dziwnego, że mimo wielu zamieszek Egipt nadal ma swoich wiernych fanów, niektórzy wracają tutaj regularnie.

Szarm ej szejk - z Wikipedii

Szarm el-Szejk1 (ar: ??? ????? = Szarm asz-Szajch (wym.

egipska ????m e???e?x), co znaczy Zatoka Starca lub błędnie Zatoka Szejka; ang.

Sharm el-Sheikh) ? miasto i kurort w Egipcie, w południowej części półwyspu Synaj (muhafaza Synaj Południowy), leżące nad brzegiem Morza Czerwonego (Riwiera Morza Czerwonego) w tzw.

Złotej Zatoce Riwiery Morza Czerwonego (nazywana w czasie okupacji izraelskiej Zatoką Salomona), składającej się z wielu mniejszych zatok, w odległości 80 kilometrów na południe od góry Synaj. Miasto jest usytuowane pomiędzy rezerwatami przyrody i parkiem narodowym Ras Muhammad. Liczba ludności wynosi około 35 tys. stałych mieszkańców (2008). Podstawą gospodarki Szarm el-Szejk jest turystyka ? uprawianie sportów wodnych, np.
nurkowania i snorkelingu.

Infrastruktura turystyczna jest tu rozwinięta na zadowalającym poziomie: hotele i restauracje kilku dużych, międzynarodowych sieci, także pola golfowe oraz wiele innych obiektów rekreacyjnych.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szarm_el-Szejk

Poznaj historię tego miejsca

Strategiczne położenie Szarm el-Szejk doprowadziło do przekształcenia małej wioski rybackiej i utworzenia, po II wojnie światowej, egipskiej bazy marynarki wojennej. W 1956 roku podczas konfliktu z Izraelem Egipt stracił tę ówczesną osadę rybacką, która w 1957 roku powróciła do Egiptu.

Do 1967 r.

stacjonowały tu siły pokojowe ONZ.

W obecnej dzielnicy Hadaba w roku 1960 mieścił się egipski garnizon wojskowy. W 1967 roku w jej okolicach nastąpiła blokada morska Cieśniny Tirańskiej, ogłoszona przez egipskiego prezydenta Nassera, uniemożliwiająca żeglugę izraelskich statków po Morzu Czerwonym.

Doprowadziło to do wojny z Izraelem, w wyniku której Izraelczycy zajęli półwysep Synaj wraz z Szarm el-Szejk (wówczas mała osada rybacka).
Z okazji jego zdobycia ułożono popularną izraelską piosenkę Szarm el-Szejk. Wkrótce Izraelczycy rozbudowali tę osadę.

Po roku 1967 powstało miasto.

Nazywało się Ofira (hebr: ??????) ? od biblijnej krainy Ofir.
Nazwa ta była w użyciu do 1982 roku. Ofirę zamieszkiwało wówczas 500 żydowskich rodzin (ok.

2 tys.

osób).
14 maja 1968 roku otwarto lotnisko wojskowe Sił Powietrznych Izraela pod hebrajską nazwą Ofira, a w 1976 roku otwarto cywilny port lotniczy Ofira.
Głównym celem inwestycji Izraelczyków w tym miejscu było uniemożliwienie Egiptowi blokowania Cieśniny Tirańskiej oraz kontrolowanie szlaku drogowego pomiędzy Ejlatem a wybrzeżem Zatoki Sueskiej.
Ważną rolę zaczęła odgrywać turystyka, bowiem wpływy z niej wykorzystywano do finansowania kosztów izraelskiej okupacji wojskowej i osadnictwa na Synaju.

Pod koniec lat 70 XX w.

wybudowano port morski Szarm el-Szejk.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szarm_el-Szejk#Historia

.
Dodane: 06-07-2016 11:35

Tagi: wycieczki sharm sharm el sheik szarm el szejk egipt

Widok do druku:

wycieczka sharm el sheikh