Szukasz specjalistycznego ostrza do konkretnego zadania? Zapraszamy tutaj =>

Historyczny zarys noży

nóż delfinTrochę światła na temat noży w dawnych dziejach, dzięki Wikipedii:
Nóż ze stałym ostrzem pojawił się ok.
500.000 lat temu, kiedy ludzie zaczęli wykonywać noże z kamienia.

Te noże miały charakter uniwersalny, przeznaczone były do cięcia i obróbki drewna, skrobania skór, przyrządzania posiłków i innych tego typu prac ?gospodarczych?.

W XIX wieku nóż ze stałym ostrzem ewoluował do noża ze stalowym ostrzem na zewnątrz pole zdolne do cięcia drewna, rozbioru mięsa, przygotowanie ogniska i posiłków.

Wraz z wynalezieniem sprężyny pojawiły się użytkowe noże kieszonkowe wyposażone w inne jeszcze składane narzędzia, mające na celu zwiększenie użyteczności całościowego projektu.

Takie cechy posiadał składany nóż campingowy czy skautowski /harcerski/ scyzoryk, w USA składany nóż użytkowy, nóż używany w Armii Szwajcarskiej oraz do wielonarzędziowe rękojeści, wyposażonych również w ostrza.

Rozwój silniejszego mechanizmy blokowania ostrza w nożach składanych ? podobnie jak w przypadku hiszpańskiego noża navaja ? znacznie zwiększyły użyteczność takich noży, wykorzystywanych do ciężkich zadań takich jak cięcie gęstych lub trudnych materiałów.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/No%C5%BCe_u%C5%BCytkowe

Noże do spawów

nóż delfin Gdy już pozbędziemy się maski spawalniczej i odstawimy maszynę do spawania w bezpieczne miejsce żeby się ostudziła, przychodzi czas oceny.

Patrzymy krytycznym wzrokiem na nasze dzieło i czasem zachodzi potrzeba wyrównania naszych spawów.

Co wtedy? Korzystamy oczywiście z przeznaczonego do tego noża oczkowego.

Idealnie radzi sobie z tego typu zadaniami - nie ważne czy jest to róg wewnętrzny czy zewnętrzny.

Dzięki temu narzędziu możemy w szybki i efektywny sposób pozbyć się nadmiaru materiału tam gdzie nie powinno go być. Nie wspominając już, że dużo prościej jest to zrobić przy użyciu noża specjalnie do tego przeznaczonego - nieprawdaż?

Cięcie wykładzin - kilka porad

Używając profesjonalnego noża do cięcia wykładzin i linoleum, warto zastanowić się chwilę przed poprowadzeniem nieodwracalnego cięcia.

To że ostrze samo w sobie jest wysokiej klasy, nie znaczy że przycinania nie można zepsuć. Należy przede wszystkim zadbać o to, by linia cięcia nie była niczym zastawiona - gdy już się zacznie ciąć, lepiej skończyć to jednym pociągnięciem.

Sprawdzić należy również podłoże pod ciętym materiałem - nóż może się o coś zahaczyć i zejść z linii.
Drugim, nie mniej ważnym elementem, jest upewnienie się że ostrze jest wystarczająco naostrzone i nie równe.
W innym razie, może się okazać ze zrobimy zadziory w materiale zamiast gładkiego cięcia..
Dodane: 26-02-2016 14:30

Tagi: wykładziny remont budowa noże narzędzia nóż

Widok do druku:

nóż delfin