Rozrywkowo - potrzebujesz zespołu muzycznego? Sprawdź

Zabawa na poważnie

zespół na eventy zespół na eventyChleba i igrzysk - wołał rzymski lud. Jak ważna jest rola zabawy i masowych imprez w utrzymaniu ładu społecznego? Bardzo ważna. Mimo, że większość ludzi w dzisiejszych czasach żyje na bardzo wysokim poziomie w porównaniu ze starożytnością, nadal imprezy masowe są potrzebne.

Psychologia tłumu...to naprawdę bardzo ciekawe zagadnienie, ponieważ masy zachowują się w charakterystyczny sposób i jest to zupełnie oderwane od tego, jak poszczególni ludzie zachowują się na co dzień.

Tłumy ludzi mogą być groźne, powodując wybuch rewolucji, tłum ma siłę i dobrze wie o tym każda władza - tak obala się całe systemy.
Brzmi poważnie, prawda? Jednak od wieków jest sposób na to, by takie zamieszki powstrzymać i by masę utrzymać w ryzach - to masowe imprezy.

W starożytności - igrzyska, od średniowiecza - karnawały.

Teraz - koncerty typu Woodstock, festiwale, nawet zabawy sylwestrowe.

Ludzie wyładowują w ten sposób drzemiącą w nich energię, jednoczą się by razem przeżywać np.
koncert danego zespołu, czy też w społecznej akcji charytatywnej (jak WOŚP).
Ma to wiele wspólnego z tzw.
katharsis czyli przeżyciem masowego "oczyszczenia". To duże uproszczenie, jednak dobrze obrazuje ogólną zasadę - tłum zachowuje się bardzo specyficznie.

O potrzebie zabawy

Każdy lubi sobie czasem poimprezować - zabawa jest ważną częścią życia społecznego, pomaga nawiązać relacje, pomaga się zrelaksować i odreagować stres.
Branża rozrywkowa jest całkiem szeroka - zaliczają się do niej puby, dyskoteki, firmy organizujące eventy, również producenci programów rozrywkowych, itd.

Zabawa jest jedną z ważniejszych potrzeb każdego człowieka, jednak nie wszyscy realizują ją w taki sam sposób.

O tym, jak bardzo jest to ważne świadczy chociażby rola karnawału.

W poprzednich epokach (od średniowiecza licząc) był to szczególny okres, kiedy niższe warstwy społeczne mogły bez konsekwencji naśmiewać się z tych wyższych warstw - przebierano się za króla, za biskupa, za szlachcica , dużo było seksualnych odniesień i szalonej ulicznej zabawy.

Dzięki temu można było utrzymać ład społeczny - karnawał był, jak igrzyska.

A jak jest teraz?

Kto ogląda "Taniec z gwiazdami?"

Tym razem będzie o popularnych programach telewizjach.

Fenomen "Tańca z gwiazdami" nie przestaje mnie zadziwiać - najpierw TVN wypuściło chyba z 10 sezonów, po tym jak przestali emitować to show, to pałeczkę przejął Polsat.

Wychodzi na to, że gwiazd ci u nas dostatek, tylko z każdą kolejną edycja te nazwiska jakby coraz bardziej obce.

W jakim celu ludzie to oglądają? Mają aż tak dużo wolnego czasu i aż tak bardzo się nudzą, czy tez propozycje konkurencji w tym czasie antenowym są jeszcze gorsze? Chciałabym znać odpowiedź na to pytanie, ponieważ o ile sam taniec naprawdę może być sztuką (i jednocześnie świetnym pomysłem na aktywność fizyczną), to w wykonaniu celebrytów jest jedynie kiepskim show.

Przynajmniej domowych ekspertów od tańca mamy coraz więcej.

A może przed telewizory przyciągają skąpo odziane tancerki? Hmm...

No o tym nie pomyślałam.

O karnawale - z Wikipedii:

Karnawał, zapusty ? okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw.
Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Nazwa pochodzi od włoskiego carne vale, a słowo to zaczerpnięte z łaciny oznaczało pożegnanie mięsa (carne mięso + valere obowiązywać, być ważnym, królować) lub "carne" - mięso + "vale" - żegnaj), przed rozpoczynającym się wielkim postem. Inna etymologia tej nazwy, każe szukać jej źródeł w (łac.
carrus navalis wóz w kształcie okrętu), nazwie wozu który uczestniczył w procesji świątecznej ku czci bogini Izydy a później Dionizosa w starożytnym Rzymie.
Karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Od głębokiej przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rodziło zboże.

Między innymi dlatego Karnawał jest tak ściśle związany z tańcami.

W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Karnawa%C5%82.

Dodane: 01-04-2015 08:09

Tagi: eventy zespół

Widok do druku:

zespół na eventy