Wizyta z psem u zwierzęcego lekarza nie zawsze należy do przyjemności, jednak dobrze jest zdecydować się na dobry gabinet. Dobre wyjście to poszukać i mieć pewność, że nasz pupil trafi w ręce wykwalifikowanego weterynarza. Nie każdy gabinet jest dobry.

Wikipedia: Choroby Zwierząt

weterynarz radom całodobowy
Choroby zwierząt, podobnie jak choroby ludzi, mogą mieć różną etiologię, od zakaźnych, wirusowych począwszy, a na zwyrodnieniowych czy autoagresyjnych skończywszy.
Większość chorób zwierzęcych jest ściśle przypisana do jakiegoś taksonu, istnieją jednak również takie, które łatwo przenoszą się między grupami zwierząt. Zdarza się, że niektóre z tych chorób atakują człowieka, zwane są wówczas zoonozami.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroby_zwierząt

Większość leczy psy i koty

Gad lub egzotyczny ptak jako pupil to już nie ekstrawagancja.
Takie zwierzęta spotyka się relatywnie często w Polsce.

Oczywiście wymagają ściśle określonych warunków bytowania, pokarmu i zabiegów pielęgnacyjnych.

Właściciele takich zwierząt maja jednak problem z wizytami u weterynarzy.

Dlaczego? Ponieważ większość lekarzy weterynarii specjalizuje się w chorobach psów czy kotów, a ich wiedza odnośnie innych gatunków jest dość ograniczona.
Wiadomo, ze zdarzają się wyjątki, ale z egzotycznym zwierzakiem najlepiej pójść do specjalisty, który danemu gatunkowi poświęcił dużo swojego czasu.

Weterynarz a lekarz weterynarii

weterynarz radom całodobowy
W powszechnym języku usnuło się nazywać przedstawicieli tego zawodu "weterynarzami".
Jednakże mało kto wie, że ta forma jest uznawana za błędną lub nawet obraźliwą zwłaszcza w środowisku lekarsko-weterynaryjnym.
Weterynarz bowiem, a więc tłumacząc z łacińskiego veterinarius oznacza nikogo innego, jak "hodowcę zwierząt".

Dopiero łacińskie sformułowanie medicus veterinarius, czyli w wolnym tłumaczeniu "lekarz weterynarii" oddaje właściwe nazewnictwo przedstawicielom tego zawodu.

Jednak i ta ostatnia forma budzi pewne wątpliwości nawet wśród językoznawców, gdyż sugeruje, iż przedmiotem leczenia tak tytułowanego specjalisty nie są zwierzęta lecz sama weterynaria.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_weterynarii.