Geodeci jest dużo pracy, ponieważ są potrzebni wszędzie tam, gdzie rusza budowa.

Ich rola w tym wszystkim\temacie jest bardzo istotna, z tego powodu należy szukać profesjonalistów, np.

.
Wpis o geodezji i budowach.

Wikipedia; Tachimetr

geodezja sztum geodezja sztum
Współcześnie w pomiarach terenowych używane są jeszcze (bo stosuje się coraz częściej pomiary RTK) tachimetry elektroniczne (inna ich nazwa to Total Station).
W oparciu o elektroniczny pomiar kątów - poziomego i pionowego oraz elektrooptyczny (lub laserowy) pomiar odległości. W efekcie pomiaru uzyskuje się zarówno informacje o odległości poziomej jak i współrzędnych mierzonego punktu. Do pomiaru odległości w tachimetrze elektronicznym wykorzystywany jest najczęściej pryzmat (lub ich zestaw), od którego zostanie odbita fala wysyłana przez dalmierz fazowy zamontowany w instrumencie. Odbity promień trafia do dalmierza i na podstawie różnic faz obliczana jest odległość (w zakresie od metra do kilku kilometrów). Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr

Mierniczy i geodeta.

To nie to samoPolska jako chyba jedyny kraj określa słowem geodeta zarówno faktyczny zawód geodety (geodezja wyższa) i mierniczy (geodezja niższa).
Niby oba zawody zajmują się praktycznie tym samym, jednak na inną skalę,a wykonywanie ich wymaga różnej wiedzy i umiejętności. Geodezja wyższa zajmuje się większymi przestrzeniami niż niższa, a ponadto uwzględnia kulistość kuli Ziemskiej, natomiast niższa nie uwzględnia takich zmiennych.
Mierniczy natomiast zajmuje tym co najbardziej kojarzy nam się z geodezją, a powinno z mierzeniem.

Geodeta przy pracy

Geodeci na co dzień mają do czynienia ze skomplikowaną matematyką i obliczeniami wymagającymi kompletnej bezbłędności.

Mapy wysokościowe, rozgraniczenia, punkty osnowy to życie codzienne geodetów.

Dlatego właśnie przyszły geodeta powinien być bardzo dobry z matematyki. Niestety z tego też powodu wielu domorosłych geodetów rezygnuje z tego zawodu. Oprócz pracy w biurze, geodeta pracuje również w terenie, wiec musi być sprawny.

Pomiary i tyczenie budynków to nie jedyne roboty wykonywane poza biurem, a są niejako podstawą jego pracy..

Dodane: 08-01-2016 12:15

Tagi: usługi geodezja geodeta budownictwo Malbork Sztum

Widok do druku:

geodezja sztum