W geodezji jest dużo pracy, ponieważ są niezbędni wszędzie tam, gdzie rusza budowa.

Ich rola w tym wszystkim\temacie jest dość istotna, dlatego warto znaleźć profesjonalistów, np.

.
Wpis o geodezji i budownictwie.

Budownictwo, a geodezja

geodezja malborkGeodezja i budownictwo to zawody idące mocno w parze, ponieważ jedno bez drugiego nie bardzo może istnieć.
Bez geodetów, budowlańcy nie mogliby ukończyć budowy i nadać budynkowi adresu itd. Geodeci z kolei bez budowlańców nie mieliby czego sprawdzać i mierzyć. Rola geodety w tym wszystkim zaczyna się razem z budową, geodeta musi przyjść na plac budowy i wymierzyć działki przylegające, wytyczyć linie budynku i nanieść wszystko na mapki, zgodnie z planem budynku.

Po zakończonej budowie sprawdza się czy wymiarowość i położenie budynku się zgadzają, a w razie czego wnosi się poprawki.

Definicja dalmierza optycznego

geodezja malbork
Dalmierze optyczne Działanie dalmierza optycznego polega na obserwacji przedmiotu za pomocą dwu prawie równoległych obiektywów, umieszczonych na tzw.

bazie i pomiarze kąta paralaksy osi optycznych obu obiektywów. Kąt paralaksy ?, w przybliżeniu małych kątów (tj.

gdy sin(?) ? ?, gdzie ? wyrażone w radianach), jest odwrotnie proporcjonalny do odległości do celu.

Istnieją dalmierze optyczne koincydencyjne (jednookularowe) i stereoskopowe (dwuokularowe). Ze względu na zastosowania wyróżnia się dalmierze optyczne topograficzne i artyleryjskie (dokładniejsze).

W dalmierzowych aparatach fotograficznych stosuje się uproszczone dalmierze optyczne.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dalmierz

Tachimetr w Wikipedii

Tachimetr (ew.

tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości. Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000. Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów1 Najbardziej znanym i jednocześnie bardzo dobrym tachimetrem optycznym był (w latach 1960-1990 - czyli przed pojawieniem się instrumentów elektronicznych) tachimetr Dahlta 010A firmy Carl Zeiss Jena.

W skład kompletu pomiarowego wchodziły też specjalne łaty tachimetryczne. Współcześnie w pomiarach terenowych używane są jeszcze (bo stosuje się coraz częściej pomiary RTK) tachimetry elektroniczne (inna ich nazwa to Total Station).

W oparciu o elektroniczny pomiar kątów - poziomego i pionowego oraz elektrooptyczny (lub laserowy) pomiar odległości.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr

.
Dodane: 04-04-2016 10:10

Tagi: usługi geodezja geodeta budownictwo Malbork Sztum

Widok do druku:

geodezja malbork