Z jakiego powodu ? Dlatego, że miejscowi przewoźnicy bardzo często mają odpowiednią ofertę dla danego regionu, i właśnie dlatego warto korzystać z ich usług.

Dobry czy zły? Polski Bus

przewozy autokarowe śląskiePolski Bus to najnowocześniejszy przewoźnik międzymiastowy w Polsce.
Jako jedni z nielicznych mają w pełni wyposażone, dwupiętrowe autobusy.

Oferują bardzo konkurencyjne ceny,...co nie podoba się wielu polskim przedsiębiorcom działającym w tej samej branży.

Dobrą stroną Polskiego Busa jest możliwość zmawiania miejsca online z dużym wyprzedzeniem, co owocuje dużą obniżką ceny przejazdu.

Jednak czy ta firma nie niszczy polskich przedsiębiorców? Trochę tak, stąd też liczne protesty przewoźników, bojących się o monopol Polskiego Busa i maja trochę racji.

Takie ceny są nieosiągalne dla większości małych przewozowych firm.

Polskie autokary i autobusy

W Polsce pierwsze autobusy budowano w okresie międzywojennym w zakładach Ursus.
Były to niewielkie pojazdy na podwoziu lekkiej ciężarówki, nienadające się do obsługi większych miejscowości.
Ze względu na ograniczenia importowe, powstające wówczas firmy autobusowe zmuszone były sprowadzać z krajów zachodnich duże podwozia autobusowe (np.
Leyland) i budować karoserie we własnym zakresie (powszechnie stosowano wówczas karoserie drewniane z blaszanym poszyciem). ... Największą polską marką autobusów jest Solaris Bus & Coach, fabryka produkująca nowoczesne autobusy podmiejskie, miejskie i turystyczne, powstała na bazie istniejącej wcześniej montowni firmy Neoplan.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autobus

Początki transportu osobowego

przewozy autokarowe śląskie Początki transportu masowego miały miejsce już w XIX kiedy to rozpowszechniły się omnibusy z napędem parowym.
Ogólnie maszyny parowe spowodowały rozwój gospodarki i wielu nowych gałęzi przemysłu. A pradziadkiem omnibusów były dyliżanse ciągnięte przez konie z których korzystali ludzie pragnący dostać się z miejsca na miejsce. Jednak dyliżans był dość powolny, wrażliwy na uszkodzenia i napady. Następnym dużym przełomem dla transportu, również osobowego, był silnik spalinowy. Pozwalał on na przewożenie większego ciężaru z większą prędkością niż maszyna parowa. Dodatkowo był bezpieczniejszy, a jego obsługa nie była tak skomplikowana.

Wtedy zaczęły powstawać autobusy i autokary podobne do tych współczesnych.

Był to też początek transportu publicznego.

Przyszłość pojazdów

Szykuje się nowy przełom w dziadzinie napędzania pojazdów- napęd hybrydowy.
To połączenie zalet silnika spalinowego oraz elektrycznego- podczas jazdy mały silnik spalinowy ładuje baterie do napędzającego pojazd silnika elektrycznego. To rozwiązanie jest bardzo wydajne i tańsze niż większość obecnych napędów czysto spalinowych.

Czy to możliwe że niedługo autobusy będą w ten sposób napędzane? Całkiem prawdopodobne, tak samo jak i inne pojazdy.

Miejmy tylko nadzieję, że w związku ze zmniejszeniem kosztów eksploatacji zmniejszeniu ulegną też ceny biletów i przejazdów autokarami..