Najlepsze sporty górskie

liny wspinaczkowe sklep liny wspinaczkowe sklepNie każdy z nas lubi zajęcia, które dostarczają sporej dawki adrenaliny i wiążą się z ogromnymi emocjami.

Często niektóre z nich wymagają sporo odwagi i są dość ekstremalne, więc warto się zastanowić, czy takie propozycje będą dla nas odpowiednie.

Wiele osób będzie z pewnością zadowolonych z takich rozrywek, a żeby przyniosły one upragnione wrażenia, warto wybrać odpowiednią opcję.
Jedną z najciekawszych będzie z pewnością wspinaczka w górach, która stanowi bardzo ciekawą propozycję dla tych, którzy niczego się nie boją i lubią wiele emocji.
Do jej uprawiania konieczne jest dobre miejsce, właściwy sprzęt oraz osoba, która będzie dbać o nasze bezpieczeństwo, więc warto dobrze się do tego przygotować.

Choroba wysokościowa

Choroba wysokościowa (choroba d'Acosty, ang.
acute mountain sickness, AMS) nie jest jedną konkretną dolegliwością, a zespołem chorobowym spowodowanym brakiem adaptacji do warunków panujących na dużych wysokościach.
Z reguły pojawia się na wysokościach powyżej 2500 m n.p.m., gdzie dostępność tlenu w powietrzu, ze względu na rozrzedzenie atmosfery, zaczyna być za mała na potrzeby organizmu człowieka.

U osób wyjątkowo wrażliwych i niezaaklimatyzowanych pierwsze objawy mogą pojawić się już na wysokości około 1500 m n.p.m. Z reguły pierwszymi objawami są ból głowy, nudności, wymioty.

Często także osłabienie, brak apetytu, zawroty głowy, problemy z zaśnięciem.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_wysoko%C5%9Bciowa

Co to jest alpinizm?

Alpinizm ma dwa albo trzy znaczenia, szersze i węższe. 1A.
W sensie najbardziej dosłownym alpinizm to każda wspinaczka górska uprawiana w Alpach. 1B.
W sensie potocznym alpinizm to każda wspinaczka górska (inaczej wspinaczka wysokogórska) uprawiana w górach wysokich (o rzeźbie alpejskiej), ale nie tylko w samych Alpach. 2. Natomiast według polskich ustawodawców alpinizm jest jeszcze szerszą dziedziną sportu, obejmującą w zasadzie każdy rodzaj wspinaczki wymagający pewnego przygotowania specjalistycznego (i na ogół specjalistycznego ekwipunku): wspinaczkę sportową, wspinaczkę wysokogórską, alpinizm jaskiniowy narciarstwo wysokogórskie. W kilku językach występują odpowiedniki określeń ?chodzący po górach?, ?chodzenie po górach? (niemieckie Bergsteiger, czeskie i słowackie horolezec, horolezectvo/~ctví) lub zbliżone angielskie mountaineer czy hiszpańskie monta?ismo.

Również szerokie znaczeniowo, choć związane z konkretnym masywem Tatr jest polskie taternik i taternictwo, które nosiło kiedyś w naszym języku charakter bardziej uniwersalny, ale zostało w owym najszerszym znaczeniu zdominowane przez słowo alpinizm.

Dziś określenie alpinizm i alpinista1 jest powszechnie zrozumiałe w świecie (choć należy pamiętać, że w krajach anglosaskich jest jednak silniej związane z Alpami, więc poprawne tłumaczenie polskich słów alpinizm, alpinista na angielski w przypadku owego szerszego kontekstu powinno być na ogół mountaineering, mountaineer, a dopiero w szczególnym kontekście na alpinism, alpinist).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alpinizm.

Dodane: 06-07-2016 11:29

Tagi: sklep internetowy sklep liny liny wspinaczkowe

Widok do druku:

liny wspinaczkowe sklep