Pisałam o kuchni polskiej. Pisałam o francuskiej, i orientalnej, o kuchni w ogóle też było. W sumie to o jedzeniu i gotowaniu można pisać w nieskończoność. Można pisać felietony o serach, o owocach morza, ale też o bigosie. Jedzenie jest przyjemnością, jest częścią kultury i częścią cywilizacji. Z najbardziej podstawowego popędu biologicznego zrobiliśmy sztukę. Sztukę kulinarną. Są dania tradycyjne....Public/images/028.jpgPisałam o kuchni polskiej. Pisałam o francuskiej, i orientalnej, o kuchni w ogóle też było. W sumie to o jedzeniu i gotowaniu można pisać w nieskończoność. Można pisać felietony o serach, o owocach morza, ale też o bigosie. Jedzenie jest przyjemnością, jest częścią kultury i częścią cywilizacji. Z najbardziej podstawowego popędu biologicznego zrobiliśmy sztukę. Sztukę kulinarną.
Public/images/028.jpg
Public/images/028.jpg Są dania tradycyjne. Zazwyczaj narodowe, za którymi stoi murem tradycja. Każdy kraj takie dania ma. Często stoi też kontekst historyczny (jak pizza Margarita).
Public/images/028.jpg
Public/images/028.jpg Są też kreacje kuchni molekularnej. Niesamowite kompozycje, mini dzieła sztuki na talerzu, przygotowane z naukową precyzją (często dosłownie), z użyciem wręcz laboratoryjnych metod. To jest interesujące i ciekawe. Raczej nie do odtworzenia w domu (oddaję honor tym, którzy mają w spiżarni ciekły azot - ja nie posiadam).
Public/images/028.jpg
Public/images/028.jpg Jest też fusion. Czyli łączenie w jednym daniu różnych kuchni narodowych. To ciekawe, ale również ryzykowne eksperymenty. Połączyć kuchnię tajską i meksykańską? Kosmos. Albo polską i japońską? Ciężko to sobie wyobrazić.
Public/images/028.jpg
Public/images/028.jpg Jak widać gotowanie i jedzenie to temat, który trudno wyczerpać. Pasjonatów kulinarnych jest na świecie wiele. To coś co łączy wszystkie nacje. Public/images/028.jpgsałatka z kuskusemPublic/images/028.jpg
Public/images/028.jpg Polecam również Public/images/028.jpgkasza kuskus przepisPublic/images/028.jpg
Public/images/028.jpg Więcej informacji także tutaj Public/images/028.jpgsałatka z kuskusemPublic/images/028.jpg
Public/images/028.jpg Podobny temat również Public/images/028.jpgkasza kuskus przepisPublic/images/028.jpg
Public/images/028.jpg Dodatkowe informacje znalazłem właśnie tutaj Public/images/028.jpgPublic/images/028.jpg - polecam ten artykuł. Zdecydowanie jest warty przeczytania.
Public/images/028.jpg
Public/images/028.jpgDodane: 20-05-2014 09:21

Powrót do pełnej wersji: Widok do druku