Zabawki drewniane to idealny pomysł na prezent dla dziecka

Kilka faktów o drewnie

drewniane kuchnie dla dziewczynek
Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka.

Pierwotnie stosowane było jako nośnik energii (spalanie) oraz podstawowy materiał budowlany do budowy chałup i domów mieszkalnych, budowli gospodarczych, kościołów, mostów, a także budowli obronnych.

Wykorzystywano pnie o zróżnicowanym zakresie obróbki (z czasem przecinane na połówki), deski, a nawet plecionki z cienkich gałęzi.

Przez tysiąclecia budowano z drewna ściany, stropy i dachy, kryte dranicami lub gontem.

Drewna używano do wykonywania mebli, sprzętów domowych, naczyń (z czasem w konstrukcji klepkowej) i narzędzi, a także do ogrzewania i oświetlania pomieszczeń (łuczywo).

Z drewna budowano środki transportu: łodzie (pierwotnie dłubane w jednym pniu) i okręty, wozy i sanie.
Przez dwa stulecia było podstawowym materiałem do wykonywania obudowy górniczej w kopalniach.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)

Domek dla lalek:

Jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych budowli tego typu to rezydencja królowej Marii, wyeksponowana obecnie na zamku królewskim w Windsorze w Anglii4.

Pasją królowej było kolekcjonowanie porcelany, sztućców, mebli i obrazów.

Stąd pomysł na prezent urodzinowy dla niej zaczerpnęła jej kuzynka, księżniczka Maria Luiza i w porozumieniu z angielskim architektem Edwinem Lutyensem zaplanowała budowę miniaturowego zamku Windsor.
Budowla z zewnątrz jest repliką XVIII wiecznego zamku, z kolei wnętrze przedstawia rezydencję królewską w latach 20. XX wieku.

Budowę miniaturowej kopii królewskiej siedziby rozpoczęto w 1920 roku, a ukończono w 1924.

Budynek został wyposażony w światło elektryczne, posiada 2 windy, instalację wodociągową i kanalizację sanitarną.

W łazience która zawiera muszlę klozetową jest nawet miniaturowy papier toaletowy i ręczniki.
W garażach znajdują się repliki samochodów z silnikami benzynowymi używanymi wówczas przez rodzinę królewską.

W winiarni znajdują się miniaturowe butelki z prawdziwym winem i wódką.

Biblioteka wypełniona jest oprawionymi w skórę miniaturowymi książeczkami, a wnętrze pałacu wypełniają: meble, zastawy stołowe, sztućce, obrazy, dywany itd.5.
Replika zamku do dziś stanowi cenny dokument historyczny i ukazuje dokładnie życie rodziny królewskiej w Anglii na początku XIX wieku.
Wykonana została w skali 1:12 i zawiera modele wyposażenia wielu znanych w tym czasie firm. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Domek_dla_lalek#Dom_lalek_kr.C3.B3lowej_Marii

Warto wiedzieć

drewniane kuchnie dla dziewczynek
Historia domków dla lalek sięga już starożytności.
Dawne miniaturowe gospodarstwa z mebelkami i wyposażeniem znajdowane są w wykopaliskach oraz grobach dzieci1.

Mebelki wykonywano wtedy z gliny, cyny, brązu, czasami ze srebra2.

Najstarsza znana budowla tego typu pochodzi z roku 1558, kiedy to Albrecht V Bawarski zamówił dla swojej córki prezent, którym był domek dla lalek.

Nie przypominał on wtedy zabawki, lecz precyzyjnie wykonane małe dzieło sztuki z kunsztownie wykonanymi miniaturkami rezydencji książęcej. Wyrób domków w Europie przeżywał rozkwit w wieku XVIII i I połowie XIX wieku.
Najpiękniejsze z nich powstały w Niemczech, gdzie pełniły rolę "zabawek edukacyjnych".
Modne były też w Anglii, Holandii, Francji i we Włoszech. Właśnie we Włoszech przy okazji obrzędów związanych z Bożym Narodzeniem2. konstruowano całe "miasta lalek", a w szczególności znane szopki neapolitańskie, które często były dziełem najlepszych włoskich architektów, rzeźbiarzy i złotników. Pod koniec XIX wieku oprócz domków lalek bardzo popularne stały się miniaturowe pojedyncze pokoje (zwłaszcza kuchnie) składające z trzech ścian, podłogi i wyposażenia takie jak: meble i sprzęt gospodarstwa domowego.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Domek_dla_lalek.