liny wspinaczkowe

Górskie miejscowości - co w nich robić?

Nie każdy wie co warto robić w górach, by się nie nudzić.
Czeka tam na nas mnóstwo atrakcji i wystarczy jedynie dobrze się zastanowić, by zaplanować ciekawy, pełen wrażeń czas.
Jedni mogą spędzać go spokojnie, na łonie natury, a inni oddawać się uprawianiu sportów, takich jak wspinaczka lub jazda rowerem górskim po specjalnych trasach. W każdym przypadku warto zadbać o akcesoria, które mogą znacznie ułatwić nam takie zajęcia oraz sprawić, że będą one o wiele przyjemniejsze.

Często do niektórych sportów konieczny będzie instruktor, więc jeśli nie posiadamy doświadczenia, warto skorzystać z jego pomocy.

W ten sposób całe wydarzenie będzie dla nas bezpieczne i ciekawe, a także nie sprawi dodatkowych problemów.

Definicja alpinizmu

liny wspinaczkowe
Alpinizm ma dwa albo trzy znaczenia, szersze i węższe. 1A.

W sensie najbardziej dosłownym alpinizm to każda wspinaczka górska uprawiana w Alpach. 1B.

W sensie potocznym alpinizm to każda wspinaczka górska (inaczej wspinaczka wysokogórska) uprawiana w górach wysokich (o rzeźbie alpejskiej), ale nie tylko w samych Alpach. 2.

Natomiast według polskich ustawodawców alpinizm jest jeszcze szerszą dziedziną sportu, obejmującą w zasadzie każdy rodzaj wspinaczki wymagający pewnego przygotowania specjalistycznego (i na ogół specjalistycznego ekwipunku): wspinaczkę sportową, wspinaczkę wysokogórską, alpinizm jaskiniowy narciarstwo wysokogórskie. W kilku językach występują odpowiedniki określeń ?chodzący po górach?, ?chodzenie po górach? (niemieckie Bergsteiger, czeskie i słowackie horolezec, horolezectvo/~ctví) lub zbliżone angielskie mountaineer czy hiszpańskie monta?ismo.
Również szerokie znaczeniowo, choć związane z konkretnym masywem Tatr jest polskie taternik i taternictwo, które nosiło kiedyś w naszym języku charakter bardziej uniwersalny, ale zostało w owym najszerszym znaczeniu zdominowane przez słowo alpinizm.
Dziś określenie alpinizm i alpinista1 jest powszechnie zrozumiałe w świecie (choć należy pamiętać, że w krajach anglosaskich jest jednak silniej związane z Alpami, więc poprawne tłumaczenie polskich słów alpinizm, alpinista na angielski w przypadku owego szerszego kontekstu powinno być na ogół mountaineering, mountaineer, a dopiero w szczególnym kontekście na alpinism, alpinist).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alpinizm

Choroba wysokościowa

Choroba wysokościowa (choroba d'Acosty, ang.
acute mountain sickness, AMS) nie jest jedną konkretną dolegliwością, a zespołem chorobowym spowodowanym brakiem adaptacji do warunków panujących na dużych wysokościach.

Z reguły pojawia się na wysokościach powyżej 2500 m n.p.m., gdzie dostępność tlenu w powietrzu, ze względu na rozrzedzenie atmosfery, zaczyna być za mała na potrzeby organizmu człowieka.

U osób wyjątkowo wrażliwych i niezaaklimatyzowanych pierwsze objawy mogą pojawić się już na wysokości około 1500 m n.p.m. Z reguły pierwszymi objawami są ból głowy, nudności, wymioty.
Często także osłabienie, brak apetytu, zawroty głowy, problemy z zaśnięciem.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_wysoko%C5%9Bciowa.
Dodane: 01-08-2016 16:51

Tagi: sklep internetowy sklep liny liny wspinaczkowe

Widok do druku:

liny wspinaczkowe