Każde usługi geodezyjne są świadczone na różnych płaszczyznach na każdym etapie budowy.
Dlatego warto poszukać i korzystać z usług profesjonalistów.

Encyklopedia o geodezji

geodeta legnica geodeta legnica
Geodezja (miernictwo) obecna jest w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych.
Architekci tworzą projekty na mapach sytuacyjno-wysokościowych wykonywanych dla potrzeb i na zlecenie konkretnego klienta (zaktualizowana mapa zasadnicza), gotowy projekt zostaje wytyczony w terenie przez geodetę, realizacja projektu jest również przez geodetę monitorowana.
Kontynuacją tych prac, po zakończeniu budowy, jest inwentaryzacja powykonawcza (na którą składa się pomiar powykonawczy) wykonywana przez geodetę.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja

GEO...dezja

Praca geodety wymaga od niego nie tylko doświadczenia i wiedzy, ale również dużego skupienia podczas wyznaczania map czy profili.

Ich podstawowym narzędziem pracy w terenie jest tachimetr, co dla oka szarego człowiek wygląda jak aparat na statywie. Geodezję można podzielić na wyższą oraz niższą- różnią się przede wszystkim powierzchnią.

Za geodezję niższą uznaje się pomiar wykonywany na powierzchni o promieniu mniejszym niż 15,6 km (czyli 750km2) bez uwzględnienia kulistości Ziemi.

Geodezja wyższa to wszelkie pomiary powyżej tych wartości wraz z uwzględnieniem kulistości Ziemi.

Pomiary i punkty pomiarowe

Każdy kiedyś widział, czy to w mieście, czy w okolicy własnego mieszkania, betonowe, kwadratowe pale wkopane w ziemię i oznaczone kolorem.

Te 'klocki' to punkty pomiarowe i to od nich geodeci zaczynają wszelkie pomiary, odnosząc się do tych właśnie punktów.

Mają one swoje numery i stanowią punk odniesienia do wyznaczania odległości od tych punktów. Bez nich praca geodety byłaby wręcz niemożliwa- dlatego stosuje się duże kary pieniężne za uszkodzenie czy wykopanie tych punktów odniesień.

W przypadku uszkodzenia takiego punktu można go wyznaczyć za pomocą innego punktu oraz innych danych.

.

Dodane: 24-12-2015 08:28

Tagi: usługi geodezja geodeta budownictwo legnica

Widok do druku:

geodeta legnica