Falowniki

Falowniki są urządzeniami służącymi do zmiany prądu stałego na prąd zmienny - słynne AC (prąd zmienny) i DC (prąd stały). W gniazdkach w naszych domach mamy prąd zmienny o napięciu 230 voltów i częstotliwości (chyba) 55Hz. Ta częstotliwość oznacza właśnie szybkość zamiany fazy - prąd zmienny ilustruje sinusoida. Falowniki To właśnie falownik, nazywany...
Falowniki
są urządzeniami służącymi do zmiany prądu stałego na prąd zmienny - słynne AC (prąd zmienny) i DC (prąd stały). W gniazdkach w naszych domach mamy prąd zmienny o napięciu 230 voltów i częstotliwości (chyba) 55Hz. Ta częstotliwość oznacza właśnie szybkość zamiany fazy - prąd zmienny ilustruje sinusoida.
Falowniki


To właśnie falownik, nazywany również przetwornicą lub przetwornikiem częstotliwości jest urządzeniem umożliwiającym zmianę prądu stałego - np z wiatraka albo ogniw fotowoltaicznych na prąd zmienny, który można dostarczyć do domu. Oczywiście im większa moc jest wymagana (moc przyłączy elektrycznych, urządzeń zwykle podawana jest w kilowatach kW) tym wytrzymalszy, większy i mocniejszy musi być falownik.

Zbyt słaby falownik w stosunku do mocy urządzenia poborowego (np odkurzacza) może skończyć jako kupka popiołu. Tutaj przychodzi z pomocą urządzenie nazywane softstarterem - jeśli urządzenie jest w nie wyposażone to silnik elektryczny nie pobiera całej mocy skokowo w jednym momencie (co może przeciążyć falownik) ale uruchamia się stopniowo zwiększając pobór mocy.

Ciekawą rzeczą jeśli chodzi o falowniki jest sterowanie prędkością obrotową silników. O tym napisze następnym razem.Na ten temat napisali także na
Falowniki
Jeśli mowa o
Falowniki
to wspomnę też o innych źródłach. Na temat
Falowniki
to też niezłe źródło Znazlazłem także
Falowniki
Dodane: 04-03-2014 07:57

Powrót do pełnej wersji: Falowniki