Falowniki

Falowniki są urządzeniami służącymi do zmiany prądu stałego na prąd zmienny - słynne AC (prąd zmienny) i DC (prąd stały).
W gniazdkach w naszych domach mamy prąd zmienny o napięciu 230 voltów i częstotliwości (chyba) 55Hz.
Ta częstotliwość oznacza właśnie szybkość zamiany fazy - prąd zmienny ilustruje sinusoida.
Falowniki To właśnie falownik, nazywany...Falowniki są urządzeniami służącymi do zmiany prądu stałego na prąd zmienny - słynne AC (prąd zmienny) i DC (prąd stały). W gniazdkach w naszych domach mamy prąd zmienny o napięciu 230 voltów i częstotliwości (chyba) 55Hz. Ta częstotliwość oznacza właśnie szybkość zamiany fazy - prąd zmienny ilustruje sinusoida.

Falowniki To właśnie falownik, nazywany również przetwornicą lub przetwornikiem częstotliwości jest urządzeniem umożliwiającym zmianę prądu stałego - np z wiatraka albo ogniw fotowoltaicznych na prąd zmienny, który można dostarczyć do domu.

Oczywiście im większa moc jest wymagana (moc przyłączy elektrycznych, urządzeń zwykle podawana jest w kilowatach kW) tym wytrzymalszy, większy i mocniejszy musi być falownik. Zbyt słaby falownik w stosunku do mocy urządzenia poborowego (np odkurzacza) może skończyć jako kupka popiołu.
Tutaj przychodzi z pomocą urządzenie nazywane softstarterem - jeśli urządzenie jest w nie wyposażone to silnik elektryczny nie pobiera całej mocy skokowo w jednym momencie (co może przeciążyć falownik) ale uruchamia się stopniowo zwiększając pobór mocy. Ciekawą rzeczą jeśli chodzi o falowniki jest sterowanie prędkością obrotową silników.
O tym napisze następnym razem.Na ten temat napisali także na Jeśli mowa o Falowniki to wspomnę też o innych źródłach.

Na temat Falowniki to też niezłe źródło Znazlazłem także FalownikiFalowniki .

Dodane: 04-03-2014 07:57

Tagi: Falowniki falownik przetwornice tanie falowniki

Widok do druku:

Falowniki