Skąd się wzięła nazwa Egipt?

wycieczka sharm
Egipt (arab.
??? , Mi?r ; dialekt egipski Má?r, /mas??/; łac.
Aegyptus; gr. ???????? , Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab.

???????? ??? ???????? , Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) ? państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji.

Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie.
Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone. Staroegipska nazwa kraju oznacza ?Czarny Ląd? i odnosi się do żyznych gruntów wzdłuż Nilu, będących przeciwieństwem sąsiadującej z nimi pustyni, ?Czerwonego Lądu?. Arabskie słowo Mi?r, obecna oficjalna nazwa kraju, ma pochodzenie semickie.

Według pierwotnego asyryjskiego rodzaju pisma słowa Misir / Musur są spokrewnione z hebrajskim słowem ????????? (Mitzráyim) oznaczającym kraj lub państwo.

Początkowe wąskie znaczenie tego słowa, rozumiane jako Egipt Dolny (Dolny Kraj), zostało rozszerzone na cały kraj (Górny i Dolny Egipt). Nazwy europejskie Egypt, Ägypten, Égypte, Egitto itd.

pochodzą z łacińskiego słowa Aegyptus i pierwotnie ze starogreckiego słowa ???????? (Aigyptos).

Koptowie utrzymują, że są bezpośrednimi potomkami staroegipskiego społeczeństwa z czasów faraonów.
Od ich imienia powstało greckie słowo aigyptos, które np.
w języku niemieckim przekształciło się w słowo Ägypten.

Według innych teorii słowo Aigyptos stanowi kontaminację egipskiego wyrażenia ?wt-k3-pt?, co oznacza ?Siedziba duszy boga Ptah?, przy czym jest to także nawiązanie do świątyni Ptaha w Memphis.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Egipt

Ulubione miejsce Polaków?

Podróż do Egiptu to marzenie wielu Polaków.

Kraj przyciąga swoją egzotyką, klimatem i oczywiście - zabytkami.

Idealne miejsce dla tych, którzy chcą po prostu odpocząć, zregenerować siły, popływać w basenie lub morzu i spróbować ciekawej kuchni.
Można pojeździć na wielbłądach, zanurkować na rafie, przeżyć wiele miłych chwil w zupełnie odmiennym miejscu.
Nic dziwnego, że mimo wielu zamieszek Egipt nadal ma swoich wiernych fanów, niektórzy wracają tutaj regularnie.

Idealny urlop

wycieczka sharm Mnóstwo hoteli i różnym standardzie, all inclusive, baseny i wspaniałe, ciepłe morze - właśnie to co roku przyciąga tłumy.
Nie zapominajmy o piramidach - na pewno warto obejrzeć je na własne oczy i przywieźć pamiątkowe zdjęcia. Ciekawa jest także kultura tego kraju - pyszne jedzenie, taniec brzucha, lokalne targi.

Atrakcji z pewnością nie zabraknie - czy warto pojechać do Egiptu? Jeśli jesteś pasjonatem historii, kultury arabskiej, czy też po prostu chcesz odpocząć w dobrym hotelu - to zdecydowanie propozycja dla ciebie.

.

Dodane: 07-05-2016 06:55

Tagi: wycieczki sharm sharm el sheik szarm el szejk egipt

Widok do druku:

wycieczka sharm