BOKM?L i NYNORSK

norwegia norwegiaKilka słów odnośnie samego języka norweskiego.
Język norweski należy do grupy języków skandynawskich z grupy języków germańskich.

Istnieją 2 główne formy języka norweskiego BOKM?L i NYNORSK.

Oprócz tych 2 form istnieje również wiele dialektów w poszczególnych regionach Norwegii, mówi się nawet, że może ich być około 500. Każdy z nich jest jednak zrozumiały dla każdego, ale wszystkie różnią się nieznacznie od siebie. Niektóre z tych dialektów są bardzo trudne zarówno w wymowie jak i zrozumieniu.

Po norwesku

Około 4,2 miliona osób posługuje się językiem norweskim, z czego 3,5 miliona odmianą bokm?l, zaś 700 tysięcy, formą nynorsk.  Kiedy po raz pierwszy słyszy się ten język, można mieć wrażenie że jest to trudny język zarówno do nauczenia jak i do wymowy.
Jednak, nic bardziej mylnego. Język norweski jest jednym z łatwiejszych do nauki, jeśli chodzi o gramatykę i zasady pisowni oraz jest średnio trudny jeśli chodzi o wymowę. 

Półwysep Skandynawski

Norwegia (bokm?l Norge i lub nynorsk Noreg i), urzędowo Królestwo Norwegii ? monarchia konstytucyjna, której terytorium obejmuje zachodnią część Półwyspu Skandynawskiego, Jan Mayen, Svalbard i Wyspę Bouveta.
Ma łączną powierzchnię 385 252 km? i liczy około pięciu milionów mieszkańców. Jest drugim najrzadziej zaludnionym państwem Europy.
Graniczy ze Szwecją niemal na całej długości granicy; znacznie krótsze odcinki oddzielają Norwegię od Finlandii i Rosji.
Kraj ma również granicę morską (przez cieśninę Skagerrak) z Danią.

Stolicą Norwegii jest Oslo.

Długa, licząca ponad 20 tys.

kilometrów linia brzegowa znana jest z charakterystycznych zatok, tzw.

fiordów.
Nazwa kraju pochodzi od staronordyckiego nord vegen (pol.

droga na północ).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Norwegia.

Widok do druku:

norwegia