Na temat geodezji każdy coś wie, aczkolwiek o tym jak trudny to zawód wie tylko geodeta we własnej osobie.

Czy stawiamy dom, sprzedajemy lub dzielimy działkę to coś czego będziemy potrzebowali.

Mapy geodezyjne

geodezja bolesławiec geodezja bolesławiecPewnie każdy widział w swoim życiu mapę- nie czegoś konkretnego tylko ogólnie mapę.
Polityczną, krajobrazu, geologiczną......Wszystkie powstałe mapy powstały za pomocą bardziej lub mniej dokładnych metod pomiaru- im nowsza mapa tym jest dokładniejsza. Mapa stanowi podstawę prezentacji wyników pracy kartografa i geodety.

Dla tych drugich mapy są szczególnie istotne, a ich poprawne i dokładne wykonanie umożliwia dalszą pracę w wielu dziedzinach.

Wyobraźmy sobie jak wyglądałyby miasta bez planów i map geodezyjnych.
Jednym słowem można by to opisać jak chaos- nikt nie wiedziałby gdzie dokładnie przebiega granica jego działki, a to tylko jedna z niedogodności przy braku takich map.

Co robią geodeci?

Co tak naprawdę należy do obowiązków geodety? Cóż z pewnością nazewnictwo tych wszystkich prac byłoby dość ciężkie do odbioru, dlatego postaram się to trochę uprościć i przybliżyć. Przede wszystkim geodeta zajmuje się pomiarami powierzchni i nanoszeniem wyników tych pomiarów na mapy i profile (mapy wysokościowe).
Jak większość z Was wie geodeta jest potrzebny przy tyczeniu granic działki. Ogólnie wszędzie tam gdzie jest plan budowy czegoś muszą być geodeci i wszystko wyliczyć, sprawdzić i nanieść na mapy geodezyjne.

GEO...dezja

Praca geodety wymaga od niego nie tylko doświadczenia i wiedzy, ale również dużego skupienia podczas wyznaczania map czy profili.
Ich podstawowym narzędziem pracy w terenie jest tachimetr, co dla oka szarego człowiek wygląda jak aparat na statywie. Geodezję można podzielić na wyższą oraz niższą- różnią się przede wszystkim powierzchnią.
Za geodezję niższą uznaje się pomiar wykonywany na powierzchni o promieniu mniejszym niż 15,6 km (czyli 750km2) bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Geodezja wyższa to wszelkie pomiary powyżej tych wartości wraz z uwzględnieniem kulistości Ziemi..
Dodane: 09-09-2015 20:54

Tagi: usługi geodezja geodeta budownictwo bolesławiec

Widok do druku:

geodezja bolesławiec