geodezja bolesławiec

Na temat geodezji każdy coś wie, aczkolwiek o tym jak trudny to zawód wie tylko geodeta we własnej osobie.
Czy stawiamy dom, sprzedajemy lub dzielimy działkę to coś czego będziemy potrzebowali.

Mapy geodezyjne

geodezja bolesławiec Pewnie każdy widział w swoim życiu mapę- nie czegoś konkretnego tylko ogólnie mapę.
Polityczną, krajobrazu, geologiczną......Wszystkie powstałe mapy powstały za pomocą bardziej lub mniej dokładnych metod pomiaru- im nowsza mapa tym jest dokładniejsza. Mapa stanowi podstawę prezentacji wyników pracy kartografa i geodety.

Dla tych drugich mapy są szczególnie istotne, a ich poprawne i dokładne wykonanie umożliwia dalszą pracę w wielu dziedzinach.

Wyobraźmy sobie jak wyglądałyby miasta bez planów i map geodezyjnych.
Jednym słowem można by to opisać jak chaos- nikt nie wiedziałby gdzie dokładnie przebiega granica jego działki, a to tylko jedna z niedogodności przy braku takich map.

Co robią geodeci?

Co tak naprawdę należy do obowiązków geodety? Cóż z pewnością nazewnictwo tych wszystkich prac byłoby dość ciężkie do odbioru, dlatego postaram się to trochę uprościć i przybliżyć. Przede wszystkim geodeta zajmuje się pomiarami powierzchni i nanoszeniem wyników tych pomiarów na mapy i profile (mapy wysokościowe).
Jak większość z Was wie geodeta jest potrzebny przy tyczeniu granic działki. Ogólnie wszędzie tam gdzie jest plan budowy czegoś muszą być geodeci i wszystko wyliczyć, sprawdzić i nanieść na mapy geodezyjne.

GEO...dezja

Praca geodety wymaga od niego nie tylko doświadczenia i wiedzy, ale również dużego skupienia podczas wyznaczania map czy profili.

Ich podstawowym narzędziem pracy w terenie jest tachimetr, co dla oka szarego człowiek wygląda jak aparat na statywie. Geodezję można podzielić na wyższą oraz niższą- różnią się przede wszystkim powierzchnią.

Za geodezję niższą uznaje się pomiar wykonywany na powierzchni o promieniu mniejszym niż 15,6 km (czyli 750km2) bez uwzględnienia kulistości Ziemi.
Geodezja wyższa to wszelkie pomiary powyżej tych wartości wraz z uwzględnieniem kulistości Ziemi..
Dodane: 09-09-2015 20:54

Tagi: usługi geodezja geodeta budownictwo bolesławiec

Widok do druku:

geodezja bolesławiec