W geodezji mają sporo pracy, dlatego, że są potrzebni wszędzie tam, gdzie rusza budowa. Ich funkcja w tym wszystkim\temacie jest bardzo ważna, z tego powodu należy znaleźć profesjonalistów: . Artykuł o geodetach i budowach.

Zadania geodety zatrudnionego w biurze projektowym

usługi geodezyjne malborkGeodeta może znaleźć zatrudnienie w biurze projektowym.
Pracownicy takiego biura zajmują się tworzeniem projektów różnych domów i nadzorują pracami wykonywanymi w czasie ich budowy oraz urządzania.
Do zadań geodety współpracującego z biurem projektowym będzie należało wykonywanie pomiarów całych działek oraz domów, które mają na nich stanąć, wyznaczanie miejsca na postawienie innych budynków i czuwanie nad tym, żeby nie zostały one wybudowane zbyt blisko ogrodzenia i domu sąsiadów.

Wraz z innymi specjalistami będzie się starał wybrać takie miejsce na postawienie domu, które będzie stwarzało możliwość wykonania przy nim jedynie lekkiej izolacji przeciw zawilgoceniom.

Porozmawia także z sąsiadami, aby dowiedzieć się, czy posiadają jakieś plany rozbudowy swojego domu.

Co powie Wikipedia o pomiarach terenowych

Współcześnie w pomiarach terenowych używane są jeszcze (bo stosuje się coraz częściej pomiary RTK) tachimetry elektroniczne (inna ich nazwa to Total Station).
W oparciu o elektroniczny pomiar kątów - poziomego i pionowego oraz elektrooptyczny (lub laserowy) pomiar odległości.
W efekcie pomiaru uzyskuje się zarówno informacje o odległości poziomej jak i współrzędnych mierzonego punktu.
Do pomiaru odległości w tachimetrze elektronicznym wykorzystywany jest najczęściej pryzmat (lub ich zestaw), od którego zostanie odbita fala wysyłana przez dalmierz fazowy zamontowany w instrumencie.
Odbity promień trafia do dalmierza i na podstawie różnic faz obliczana jest odległość (w zakresie od metra do kilku kilometrów).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr

O dalmierzu optycznym

usługi geodezyjne malbork
Dalmierze optyczne Działanie dalmierza optycznego polega na obserwacji przedmiotu za pomocą dwu prawie równoległych obiektywów, umieszczonych na tzw. bazie i pomiarze kąta paralaksy osi optycznych obu obiektywów. Kąt paralaksy ?, w przybliżeniu małych kątów (tj.
gdy sin(?) ? ?, gdzie ? wyrażone w radianach), jest odwrotnie proporcjonalny do odległości do celu.
Istnieją dalmierze optyczne koincydencyjne (jednookularowe) i stereoskopowe (dwuokularowe). Ze względu na zastosowania wyróżnia się dalmierze optyczne topograficzne i artyleryjskie (dokładniejsze). W dalmierzowych aparatach fotograficznych stosuje się uproszczone dalmierze optyczne.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dalmierz
.
Dodane: 28-07-2016 10:46

Tagi: usługi geodezja geodeta budownictwo Malbork Sztum