Bierzemy kredyt z banku

Dodane: 07-08-2014 16:27
Bierzemy kredyt z banku Liczba niespłacanych pożyczek rośnie. Co jest powodem tego, że Polacy nie spłacają swoich kredytów? Czy może winę ponoszą banki, ponieważ źle skalkulowały ryzyko i zdolność kredytową? Czy moze to wina kryzysu? Bez wątpienia najbardziej regularnie spłacane są kredyty hipoteczne, nawet te w obcej walucie. Jednak nawet w tym segmencie zaobserwowano pogorszenie - zaległości jest coraz...Liczba niespłacanych pożyczek rośnie. Co jest powodem tego, że Polacy nie spłacają swoich kredytów? Czy może winę ponoszą banki, ponieważ źle skalkulowały ryzyko i zdolność kredytową? Czy moze to wina kryzysu?

Bez wątpienia najbardziej regularnie spłacane są kredyty hipoteczne, nawet te w obcej walucie. Jednak nawet w tym segmencie zaobserwowano pogorszenie - zaległości jest coraz więcej.

Sądzę, że banki ponoszą sporą winę, bo udzielały kredytów bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, na przykład z zerowym wkładem własnym (mowa oczywiście o kredytach hipotecznych). Dopiero od tego roku Komisja Nadzoru Finansowego zarządza obowiązkowy wkład własny na poziomie 5%, od przyszłego roku będzie to już 10%, a od 2016 15%. Nie ma już tez możliwości wzięcia kredytu we franku, lub w euro, chyba że się w tej walucie zarabia. Można narzekać, że te restrykcje spowodują spadek udzielanych kredytów hipotecznych, ale w efekcie nie będzie również tak wielu kredytobiorców, mających problemy ze spłatą. Jest więc to dla ludzi tak naprawdę korzystne. Mimo to, nie wszyscy uświadamiają sobie, że wkład własny jest niezwykle istotny, przy tak dużej inwestycji, jaką jest zakup mieszkania. pożyczki pod zastaw złota szczecin